Biržų regioninis parkas, 2019
2019 metais Biržų regioniniame parke vykusiame Rūšių ralyje nugalėjo.. grybai, kurių Švilpikų komanda surinko net 134!
Renginyje dalyvavo 15 komandų ir apie 70 gamtos mylėtojų. Komandoms iš 2-5 asmenų įteikti žemėlapiai su ralio teritorijos ribomis. Renginiui skirta teritorija su keliomis kertinėmis miško buveinėmis bei Europinės svarbos („Natura 2000“) teritorijomis, į ją papuolė karstiniai ežerėliai, šiek tiek pelkėtos teritorijos, nendrynai, senas miškas su išvirtusiais stambiais medžiais, natūralios pievos ir dirbami laukai, seno dvaro sodyba. Startas paskelbtas penktadienio vakarą ir jau tuomet dalis komandų pasuko link garsiojo, pastaraisiais metais gausiai lankomo Kirkilų apžvalgos bokšto. Tik toli gražu ne naktiniai karstinių ežerėlių vaizdai ten viliojo gamtininkus.
Naudodamiesi semtuvėliais ir prožektoriais, o kai kurie – netgi nardymo įranga, jie pradėjo registruoti įvairius vandens vėžiagyvius, moliuskus, o entomologai (vabalų specialistai) tuo metu ant netoli Kirkilų apžvalgos bokšto esančių tualetų iškabino baltą paklodę, ją apšvietė automobilių lempomis ir ėmė gaudyti bei registruoti atskrendančius naktinius vabzdžius bei drugius.
Šeštadienį 17 valandą, t.y. praėjus 20-čiai valandų nuo starto, komandos pristatė vertinimo komisijai savo rūšių lapus. Buvo atskirai registruojami vėžiagyviai ir dėlės, vabalai, žuvys, moliuskai, voragyviai, žinduoliai, kerpės, samanos ir kitų karalysčių atstovai.
Kai kurioms komandoms Biržų apylinkėse pavyko pastebėti ir išgirsti net 60 paukščių, daugiau nei 130 grybų, daugiau nei 30 moliuskų, virš 100 vabalų. Šias rūšis buvo galima užregistruoti ir užfiksavus kokius nors jų veiklos požymius, pavyzdžiui – gandralizdį ant stulpo, briedžio ar lapės pėdsakus šlapiame grunte, tam tikrų vabalų išgraužtus takus medienoje.
Tačiau vabzdžių, vabalų ir kerpių karalystėse panašių rūšių neretai yra daug, todėl susipainioti gali net ilgus metus dirbantys gamtininkai. Komisijos nariai, žinodami, kad rūšį sunku nustatyti be specialios technikos, pavyzdžiui, mikroskopo ar kitų laboratorijos įrankių, turi teisę komandos paprašyti įrodymų – nuotraukos, paaiškinimo, kaip ši rūšis buvo nustatyta, kur pastebėta.
Paukščius dauguma komandų nustatė iš rytinių giesmių, tačiau ornitologas Marius Karlonas, buvęs ekspertu teisėjų komisijoje pasidžiaugė, jog komandos atrado vietą prie vandens telkinio, kur stebėjo ir retesnius tilvikus: tamsųjį bei krantinį tilviką, taip pat – gražiagalvę, kurią šiuo metu išgirsti jau sudėtinga.
Renginyje užfiksuotos kelios retos rūšys: varlė raudonpilvė kūmutė, mažasis erelis rėksnys, tulžys, baltnugaris genys, iš grybų – korališkasis trapiadyglis, šikšnosparnių – kūdrinis pelėausis.
„Rūšių ralyje“ kelis pastauruosius metus išskiriamos „profesionalų“ (A) ir „mėgėjų“ (B) lygos, tačiau riba, skirianti šias lygas, paaiškėja kiekvieno renginio metu – pasirenkamas „viduriukas“ tarp daugiausiai ir mažiausiai rūšių suregistravusių komandų. Šiemet riba nusistovėjo ties 400 rūšių. Profesionalų lygoje nugalėjo komanda „DU biologi“, kurią sudarė Gaidis Grandans, Dana Krasnopolska, Peteris Everts-Bunders, užregistravusi iš viso 811 rūšių. „Švilpikai“, kurią sudarė Reda Iršėnaitė, Vilma Gudynienė, Marius Karlonas, Giedrius Markevičius ir Tomas Ūsaitis, užėmė antrąją vietą profesionalų lygoje ir iš visų lietuvių komandų užregistravo daugiausiai – 640 rūšių. Trečiąja vieta profesionalų lygoje džiaugėsi itin daug vabalų, voragyvių ir vabzdžių atradusi komanda „Macrogamta.lt“.
„B lygoje“ nugalėtoja paskelbta komanda „Tardigrada“. Prizininkėmis taip pat tapo ilgametės „Rūšių ralio“ dalyvės – komandos „Tundra“, „Rudeniniai bobausiai“.
Grybų specialistė Reda Iršėnaitė aptiko ir aprašė šias
Reti grybai Biržų RP (Rūšių ralio 2019 metu)
Stambioji karteklė – Gymnopilus junonius (Fr.) P. D. Orton
Auga ant lapuočių, dažnai kamieno pagrinde, kartais ant kelmų. Įrašytas į LRK.
Raudonkepuris aksombaravykis – Xerocomus rubellus (Krombh.) Quél.
Auga lapuočių miškuose, parkuose, mėgsta paardytą dirvožemį pakelėse. Įrašytas į LRK.
Tikrasis baltikas – Tricholoma columbetta (Fr.) P. Kumm.
Lietuvoje žinoma apie 30 radaviečių. Paplitęs lapuočių miškuose, prieraišus kalkingo dirvožemio augavietėms.
Kislusis elniagrybis – Xylaria polymorphaAuga ant lapuočių medienos. Nėra labai retas, buvo įrašytas į LRK 2007 metais. Grybas dar vadinamas Dead Man Fingers.
Daugiau apie renginį skaitykite:
Nuotraukos I. Vėtaitės ir V. Gudynienės